Archive for the ‘Mládež / Młodzież’ Category

Vánoční prátelský volejbal

Dne 23.12 2016 proběhl ve večerních hodinách Vánoční přátelský volejbal, mezi spolky LECAV Bystřice a SCEAV Hrádek. Tato akce byla nápadem pro spojení 2 mládežnických spolků, za účelem provázání a upevnění dobrých přátelských vztahů mezi těmito spolky. Akce se vydařila nad naše očekávání, věříme že touto akci to teprve začíná a postupem času budou přibývat další podobné společenské akce, jakou jsou například plánové ( Volejbaly, bowlingy,výlety a pod.).

Tímto bych chtěl také zároveň poděkovat všem zůčastněným za parádní hru a atmosvéru a pořadatelům za dobře odvedenou akci.

Michal Č.

Zdařilý krok vpřed…

V září 2015 učinila LECAV v Bystřici zásadní rozhodnutí týkající se mládežové klubovny. Mládežová klubovna, která se nachází v nejnižším patře Luterského centra LECAV, projde po léta odkládanou a přece potřebnou renovací dosud prakticky nevyužívané části prostoru.

Koutek, který byl spíše úložným prostorem a skladištěm vzpomínek členů mládeže, se má stát reprezentativním místem pro trávení volného času mladých.

Za zmínku stojí zvláště to, že iniciativu pro změnu vydali mladí, kteří se taktéž k renovaci přičinili vlastními silami. Pravidelně v pátek chodili do klubovny a v praxi využívali technických znalostí, které získali během studia, nebo doma od svých rodičů.

Koutek v klubovně byl nimi vymalován, dostal nový koberec, rohové sedačky a zcela nové led osvětlení. Tato část se stala nápaditou a moderní částí klubovny, kde se mladí můžou cítit jako doma.

Kromě vikářů Molina a Retmaniaka, pravidelně pomáhali Michal Čmiel, Bogdan Krzywoň, Daniel Mitręga, Mirek Farana, Jan Turoň aj.

Z počátku obávaný plán se po slavnostním otevření 18.12.2015 ukazuje jako výborné řešení. Mladí si tento koutek oblíbili. Zvláště nejmladší členové jsou z něj nadšení a jen tak si sedí na sedačkách a povídají o svých zážitcích. Prostor taktéž slouží jako místo pro společenské hry nebo nekonvenční prostor pro rozjímaní nad Božím slovem v rámci setkání mládeže.

Mgr. Eva Turoňová

Modernizace mládežnické klubovny

Młodzież w Warszawie na „grach bez prądu“

W dniach 30.4.-3.5.15 młodzież naszego bystrzyckiego zboru parafialnego brała udział w wycieczce do Warszawy, w której to odbył się turniej organizowany przez Parafię Ewangelicko-Augsburską św. Trójcy w Warszawie pod tytułem „Ewangelickie gry bez prądu”.

5-osoba grupa młodzieży wraz z duszpasterzem ks. Jakubem Retmaniakiem mogła korzystając z okazji zwiedzić Warszawę – w tym Muzeum Powstania Warszawskiego i Ogród Zoologiczny. Na potrzeby noclegu użyczone zostały sale wykładowe Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Studenci teologii ewangelickiej, chcąc nas przywitać a jednocześnie „przetestować” zorganizowali konkurs wymagający nie lada wysiłku teologicznego. Nasz Zaolziański zespół poradził sobie jednak z tym zadaniem dość dobrze, zajmując 2 miejsce i zdobywając dwie symboliczne nagrody.

Główne rozgrywki odbyły się dnia 2.5. w podziemiach Kościoła ewangelickiego św. Trójcy – który później dzięki uprzejmości mgr Doroty Fenger – miejscowej nauczycielski religii, mogliśmy zwiedzić. W ramach rozgrywek nasza drużyna przyjęła nazwę OLZAURY, zaś każdy z uczestników musiał rozegrać minimum 5 gier planszowych. Drużyna bystrzycka była najliczniejsza, zaś po podliczeniu średniego wyniku zajęliśmy 5 miejsce. Zaszczytne brązowo-medalowe (trzecie) miejsce w klasyfikacji indywidualnej zdobył nasz reprezentant Lubosz Chudzik.

 Choć tego typu turniej odbył się w warszawskiej parafii po raz pierwszy, organizatorzy zapowiedzieli jego kontynuację. Za możliwość wzięcia udziału w turnieju, sympatyczne przyjęcie i organizację dziękujemy miejscowemu wikariuszowi ks. Łukaszowi Zielińskiemu. Jednocześnie zachęcamy wszystkich młodych na nasze piątkowe spotkania, podczas których, również zdarza się nam grać w gry planszowe, można więc spędzić ambitniej czas wolny, a jednocześnie już teraz szykować się na dalszy wyjazd na turniej.

ks. Jakub Retmaniak

Mládež v Kroměříži

Ve dnech 3-5. 10. 2014 se v Kroměříži konal celorepublikový Sjezd (nejen) evangelické mládeže 2014. Tento rok pod ústředním heslem „Spatřujeme světlo“. Toto heslo znělo nejen v místním Domě kultury, který byl hlavním místem akce. Na sjezdu byli poprvé přítomni členové Mládeže bystřického sboru LECAV.

Do jednoho z nejkrásnějších historických měst Mládež plná očekávání odcestovala v pátek odpoledne. Již dle programu bylo zřejmé, že se je na co těšit. Po vyřízení formalit se mladí zúčastnili oficiálního zahájení v Domě kultury, kde byli místním farářem seznámeni s historii města, shlédli film natočený čáslavskou mládeží a poté módní přehlídku. Celým večerem je provázela dvojice moderátorů, kteří svým vkusným moderováním zpříjemnili hostům večer obdobně jako hudební kapela, která hrála účastníkům ke společnému zpěvu písní. V kostele sv. Mořice se pak mohli ztišit a mnozí poprvé nasát atmosféru modliteb z Taizé.

V sobotu si z nepřeberného množství aktivit mladí vybrali návštěvu přednášky Martina Kocandy s názvem „Spatřujeme světlo“ a besedu těšínského rodáka Romana Mazura „Plamen ducha nezhášejte“. Kocanda jako bývalý vězeňský kaplan přiblížil mládeži osudy odsouzených, kteří šli za světlem v temnotě věznice. Zdůraznil roli kontrastu světla a tmy v životě člověka i společnosti. Roman Mazur se zaměřil na osobité vnímání ducha a rozvíjení ducha. Mládež v rámci programu navštívila i místní čajovnu.

Mladí nemohli opomenout ani krásy města. Prošli se po historickém jádru města. Zavítali i do Podzámecké a Květné zahrady v areálu Arcibiskupského zámku. Zahrady jsou spolu se zámkem zapsány na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

To vše a množství dalších nezapomenutelných zážitků si členové Mládeže dovezli v sobotu večer zpět do Bystřice. Závěrem bych jen dodala, že jsme se všichni shodli na tom, že Sjezd byl vydařený. Všichni doufáme, že nezůstane pouze u jednoho výjezdu, ale účast na Sjezdu se stane milou tradicí.

Eva Turoňová